Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze zimą – przechowywanie i konserwacja

Maszyny rolnicze zimą – przechowywanie i konserwacja, fot. Titan Outlet Store źródło: flickr. com

Zimą maszyny rolnicze nie są rolnikowi do niczego potrzebne. Nie oznacza to jednak, że można nie zaprzątać sobie nimi głowy. Ich nieprawidłowe przechowywanie może na wiosnę słono kosztować!

Zdecydowana większość maszyn rolniczych w okresie zimowym w ogóle nie jest wykorzystywana w gospodarstwie rolnym. Kiedy prace polowe rozpoczną się na dobre rolnik, który nie zadbał o odpowiednie przechowywanie i konserwację swoich pojazdów i innych maszyn rolniczych może liczyć na dodatkowe wydatki związane z ich naprawą.

Przechowywanie maszyn rolniczych zimą

Maszyny rolnicze w okresie zimy powinny być przechowywane w budynku, ale nie każdy rolnik ma tę możliwość. Pewnym zabezpieczeniem przed ekspozycją na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych jest plandeka, która jednak nie chroni przed osadzaniem się wilgoci na maszynie (w następstwie parowania wody z podłoża). W przypadku maszyn rolniczych najbardziej eksploatowanych poleca się dodatkowo przeprowadzenie przeglądu technicznego.

Czyszczenie to podstawa!

Staranne oczyszczenie maszyn rolniczych z błota, pyłu i piasku to podstawowa czynność konserwacyjna. Mimo to niektórzy rolnicy o niej zapominają. Najbardziej ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wody pod ciśnieniem (np. specjalnej myjki ciśnieniowej), która usuwa także brud z trudno dostępnych miejsc. Do oczyszczenia maszyn rolniczych można wykorzystać wodorotlenek sodu, albo emulgujące środki. Kiedy powierzchnia maszyny będzie lśnić czystością rolnik z łatwością zauważy ogniska korozji.

Ochrona maszyn rolniczych przed korozją

Po oczyszczeniu maszyn rolniczych trzeba sprawdzić, czy na ich powierzchni nie pojawiły się już ogniska korozji. Każde ognisko korozji wymaga usunięcia. Można w tym celu użyć takich środków, jak:

  • – ręczna szlifierka
  • – papier ścierny
  • – druciana szczotka

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie maszyn rolniczych przed powstaniem ognisk korozji. Na odtłuszczone powierzchnie pokryte farbą, należy nałożyć dwie powłoki ochronne: jedną z farby podkładowej, drugą z nawierzchniowej farby antykorozyjnej.

Konserwacja elementów stalowych

Po zabezpieczeniu elementów malowanych czas przystąpić do zabezpieczenia części roboczych, niepokrytych farbą (np. zębów, innych żeliwnych lub stalowych elementów). Na rynku preparatów konserwacyjnych są dostępne specjalne preparaty, których receptura została opracowana na bazie wosków mineralnych. Tego rodzaju środki posiadają dobre właściwości zabezpieczające i są łatwe w aplikacji – bez trudu wnikną one w trudno dostępne miejsca. Niektórzy rolnicy sięgają po smary używane do konserwacji zamkniętych przestrzeni w pojazdach samochodowych, co także nie jest niewłaściwym rozwiązaniem. Preparaty konserwujące można nanosić za pomocą pędzla, albo używając sprężarki powietrza wyposażonej w specjalną lancę do konserwacji.

Woski mineralne nadają preparatom konserwacyjnym odpowiednio gęstą konsystencję, więc powłoka ochronna na długo pozostanie na swoim miejscu. Wątpliwe wydaje się natomiast stosowanie olejów w celu zabezpieczenia stalowych i żeliwnych elementów maszyn, właśnie ze względu na ich konsystencję.

Przygotowanie maszyn w powyższy sposób pozwoli im bez szwanku przetrwać do końca zimy. Oczyszczenie i konserwacja obejmująca usunięcie ognisk korozji i zabezpieczenie przed pojawieniem się nowych, to podstawowe czynności, o których powinien pamiętać rozsądny rolnik. W przeciwnym razie w czasie pierwszych prac polowych może się okazać, że maszyny rolnicze znacznie straciły na wartości – także tej użytkowej.

Tekst: Magdalena Lisek

 

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

3 tygodnie ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

1 miesiąc ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago