Ogród

Krzewy iglaste – rodzaje i pielęgnacja

Krzewy iglaste – rodzaje i pielęgnacja, fot. Evergreen Garden Care Poland
Rośliny iglaste doskonale nadają się do ogrodu w panującym w Polsce klimacie. Są dość proste w uprawie, a z ich pielęgnacją powinien poradzić sobie nawet początkujący ogrodnik. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawić samym sobie. Sposób, w jaki należy dbać o iglaki, w dużym stopniu zależy od ich gatunku.

Ogólne cechy

Przeważająca większość krzewów iglastych wygląda dobrze przez cały rok. Iglaki są bowiem zimozielone. Wszystko to sprawia, że ogród może wyglądać pięknie niezależnie od pogody i temperatury. Warto jednak przy tym zauważyć, że niektóre rośliny iglaste rosną nieco wolniej. Ich przyrost do docelowej wielkości może zająć nawet kilka sezonów. Wzrost iglaków waha się mniej więcej od około dziesięciu do trzydziestu centymetrów rocznie.

Najpopularniejsze rodzaje

W polskich ogrodach najczęściej widywana jest tuja. Wykorzystuje się ją głównie do stworzenia żywopłotów. Jej ogromną zaletą jest stosunkowo szybki wzrost, a odpowiednio zasadzona, po pewnym czasie będzie stanowić nie tylko doskonałą ozdobę ogrodu, ale zapewni także prywatność na działce. Jej wysokość osiąga zazwyczaj około dwóch i pół metra. Pielęgnacja tui nie jest trudna. Ważne, by zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i nawożenie. Równie istotna w tym przypadku jest również ochrona przed szkodnikami. Często bowiem zdarza się, że jest ona atakowana przez tak zwaną fytoftorozę.

Kosodrzewina to iglak, który wyrasta na około dwa metry. Podczas jego zasadzania warto pamiętać o tym, by zapewnić mu wystarczająco dużo miejsca wokół, ponieważ mocno rozrasta się na boki. Do rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości światła, ale nie wymaga przy tym bardzo żyznej gleby. Co więcej, doskonale znosi chłodniejsze temperatury. Jej pielęgnacja polega głównie na regularnym podlewaniu.

Krzewy iglaste są naprawdę proste w uprawie i zazwyczaj nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo wszystko, tak jak inne rośliny, są one narażone na choroby i działanie szkodników. Warto zawczasu wyposażyć się w związku z tym w odpowiednie opryski, tak aby iglaki przez długi czas były ozdobą ogrodu. Więcej na temat doboru właściwych substancji można przeczytać na stronie https://www.lovethegarden.com/pl-pl.

Tekst: Evergreen Garden Care Poland

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

4 tygodnie ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago