Ochrona roślin

Jak chronić rośliny uprawne?

Jak chronić rośliny uprawne?, fot. Pixabay

Jak chronić rośliny uprawne? Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin chciałby, by rosły one bez problemów. Niestety coraz częściej na polach pojawią się różnego rodzaju szkodniki, które znacznie pogarszają stan, na przykład zbóż. Rośliny są atakowane nie tylko przez owady ale także przez gryzonie. Swego rodzaju zagrożenie mogą stanowić także chwasty.

Zboża

Bez wątpienia do ich prawidłowego wzrostu niezbędne będzie nawożenie, jednak nie jest ono wystarczające. Należy pamiętać także o zabiegach ochronnych. Do wyboru mamy mnóstwo bezpiecznych środków, które pomogą w zwalczaniu szkodników. Na stronie Syngenta.pl znajdziemy preparaty ochrony, w tym insektycydy oraz fungicydy. Obie te substancje powinny zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed insektami i patogenami. Najczęściej stosuje się je maksymalnie dwukrotnie w danym sezonie. Jeśli będziemy wykorzystywać je częściej istnieje ryzyko uodpornienia niektórych patogenów.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Ziemniaki

Osoby, które zajmują się ich uprawą wiedzą, że wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Trudności sprawia nie tylko sama produkcja, ale także odpowiednia ochrona tych roślin. Jak się okazuje ziemniaki są bardzo często atakowane szczególnie przez szkodniki, choć nie omijają ich różnego rodzaju choroby. Do ich ochrony zaleca się wykorzystanie herbicydów, fungicydów i insektycydów. Wszystkie te środki pozwolą na zabezpieczenie roślin przed atakami owadów, patogenów i innych możliwych zagrożeń. Najczęściej proces ochrony rozpoczyna się w momencie gdy pojawi się tak zwana nadziemna część rośliny.

Burak cukrowy

W tym przypadku największym wrogiem okazują się być chwasty. Do walki z nimi zaleca się herbicydy, takie jak Trivko, czy Zetrola, które znajdziemy w stronie Syngenta. Już podczas wyboru pola, na którym posadzimy buraki powinniśmy zwrócić uwagę na poziom jego zachwaszczenia. Unikajmy takich miejsc, gdzie ten problem jest bardzo duży. Pamiętajmy także o przygotowaniu ziemi. Właśnie tutaj przydatne będą wspomniane wcześniej herbicydy. Możemy zastosować je zaraz po zasianiu roślin lub przed ich wyrośnięciem.

Tekst: Magdalena Lisek

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

3 tygodnie ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

1 miesiąc ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago