Bardzo często efekty zastosowania gnojowicy nie są tak dobre, jak się spodziewano i jakie można byłoby osiągnąć stosując nawozy mineralne. Do podstawowych czynników zniechęcających rolników do wykorzystywania gnojowicy jako nawozu zalicza się:
W gnojowicy zachodzą beztlenowe procesy gnilne – w ich następstwie gnojowica traci cenny i bardzo łatwo przyswajalny azot w aminowej formie. Rolnik decydujący się na nawożenie upraw gnojowicą musi zadbać o odpowiednią instalację mieszadeł, zabudowę otwartych zbiorników, albo wprowadzanie zewnętrznych mikroorganizmów – każda z metod wymaga poświęcenia jej czasu, energii i środków finansowych.
Trzeba jednak przyznać, że mimo trudności opisanych wyżej, gnojowica ma pewien potencjał. Może ona pomóc w aktywowaniu bakterii i grzybów oraz mikroorganizmów, które są zdolne do fermentacji tlenowej. Może być ona stosowana na różnych uprawach. W ogrodnictwie, uprawach sadowniczych i uprawach warzyw również można ją stosować, ale w wymienionych przypadkach zwykle częściej stosuje się guano – naturalny nawóz pozyskiwany od dziko żyjących zwierząt.
Ze względu na pochodzenie naturalnego nawozu można wyróżnić kilka jego rodzajów. Duże złoża skondensowanego nawozu ptaków powstają często w miejscach gdzie zakładają gniazda – taki nawóz może liczyć nawet dziesiątki lat – podobnie jak odchody nietoperzy zamieszkujących jaskinie (guano nietoperzy). Guano rybie jest z kolei produkowane z resztek wielorybów i ryb. Obecnie na rynku nawozów naturalnych można nabyć guano o mniejszej zawartości składników w porównaniu z guanem peruwiańskim (skończyło się w XIX w.). Niemniej jego wartość i tak jest bardzo wysoka na tle pozostałych rodzajów nawozów naturalnych zwierzęcego pochodzenia.
Odchody są koncentratem nawozowym o zróżnicowanym pH i składzie. Zawartość poszczególnych składników, takich jak azot (8 – 11%), fosfor (7 – 15%), potas (2 – 4%) oraz wapń (10 – 13%) różni się w zależności od produktu. Odczyn nawozu waha się od 5 do 8 pH – najbardziej zasadowe jest guano pochodzące od ptaków, z kolei nawóz produkowany z odchodów nietoperzy jest najbardziej kwaśny. Instrukcja zastosowania jest zamieszczona na opakowaniu środka – przed jego użyciem zawsze trzeba się z nią zapoznać.
Guano jest nawozem naturalnym, ale nie do końca nawozem własnej produkcji, w przeciwieństwie do gnojowicy. Może być produkowane, tyle że raczej w ograniczonych ilościach. Nie zawsze rolnikowi opłaca się ich stosowanie, bo samo wytwarzanie i przechowywanie może wiązać się z dużymi kosztami. Kwestie ekonomiczne górują nad ekologicznymi – teoretyczny potencjał omówionych nawozów nie może być wykorzystany ze względu na trudności praktyczne. Natomiast o tym, czy opłaca się stosować gnojowicę, czy też guano, decydują indywidualne uwarunkowania gleby i charakter upraw.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…