Sadownictwo

Grusza Cukrówka – owoc nie tylko regionalny

Grusza Cukrówka – owoc nie tylko regionalny, fot. pixabay

Działkowcy i ogrodnicy lubią szukać do swoich upraw ciekawych odmian drzew owocowych. Do takich na pewno zalicza się grusza Cukrówka, pochodząca z okolic Stuttgartu w Niemczech. Wydaje bardzo słodkie i soczyste owoce przeznaczone głównie do jedzenia, na susz i marynaty.

Według legendy gruszę Cukrówkę miał odkryć pewien pasterz, którego kozy uwielbiały jeść owoce niewielkiego drzewa rosnącego właśnie w okolicach Stuttgartu. Pasterz postanowił sam spróbować owoców i uznał je za wyjątkowo smaczne. Słodki, lekko korzenny smak grusz spowodował, że nazwano je Cukrówkami. Do dziś, w sadach otaczających niemieckie miasto, grusza Cukrówka jest uprawiana i traktowana jako przysmak lokalny. Cieszy się też sporą popularnością w naszym kraju, głównie w Wielkopolsce i na Podhalu.

Grusza Cukrówka – wymagania i stanowisko

Grusza Cukrówka to dawna odmiana grusz, która była uprawiana już w osiemnastym wieku, a może i wcześniej. Jej owoce są niewielkie lub średnie, kształtem przypominają kroplę wody. Soczysty i słodki miąższ pokrywa początkowo zielona skórka, która z czasem zmienia kolor na jasnożółty z czerwonym rumieńcem. Skórka jest też ozdobiona delikatnymi rdzawymi plamkami. Gruszom tego gatunku najbardziej odpowiada gleba lekko kwaśna, a stanowisko – słoneczne. Jednak jest to gatunek dość odporny i przystosowuje się do różnych warunków. Dawniej była często sadzona w Niemczech na miedzach i wzdłuż dróg. W ten sposób miała chronić przed wiatrem. I nawet wtedy obficie owocowała.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Bardzo dobrze rośnie na wysokościach ponad 500 m n.p.m. Znawcy podkreślają, że owoce z takich grusz są wyjątkowo słodkie i smaczne. Ten smak przypisuje się różnicy temperatur w dzień i w nocy. Najlepiej jednak gruszę Cukrówkę sadzić w miejscach odsłoniętych od wiatru. Niewątpliwą zaletą drzewa jest jego odporność na przemarzanie i choroby. To cechy gatunków starszych, które dobrze radziły sobie bez oprysków i zasilania gleby chemicznymi nawozami.

Sadownicy polecają, by gruszę Cukrówkę sadzić jesienią, zwłaszcza, kiedy są to sadzonki z gołymi korzeniami. Drzewa wtedy szybciej rozpoczną wiosenną wegetację i stworzą stabilny system korzeniowy, a warto wiedzieć, że drzewo ma dość płytkie korzenie. W przypadku rejonów chłodniejszych gruszę lepiej sadzić natomiast wczesną wiosną.

Grusza Cukrówka – nawożenie

Grusza Cukrówka nie jest szczególnie wysokim drzewem (2 – 2,5 m), ale i ona wymaga odpowiedniego nawożenia, bo dość szybko zaczyna jej brakować składników odżywczych i mikroelementów, co wpływa na jakość owoców. Zatem musi być zasilana nawozami wieloskładnikowymi, zwłaszcza wczesną wiosną. Ponieważ jest wrażliwa na suszę, wymaga w okresach bezdeszczowych odpowiedniego nawadniania.

Grusza Cukrówka – dojrzewanie i plony

Cukrówka należy do gatunków obcopylnych. W jej pobliżu powinny więc rosnąć inne drzewa z tego gatunku. To gwarantuje obfity plon. Najlepsze gatunki – zapylacze to: Bera Hardego, Bonkreta Williamsa, Faworytka. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Są bardzo smaczne, ale trzeba je dość szybko zbierać i przetwarzać. Czas zbioru waha się od 7 do 10 dni. Owoce dość szybko dojrzewają i nie można ich długo przechowywać. Z tego powody bardzo rzadko dostępne są w sklepach, co najwyżej na lokalnych targach.

Grusza Cukrówka jest idealna do konsumpcji i jako susz. Uważa się, że jest to jedna z najlepszych odmian do tego przeznaczonych. Z Cukrówek można też przygotowywać kompoty, nalewki, marynaty, a także dodawać do ciast.

Warto wiedzieć

Grusza nie lubi sąsiedztwa jałowców. Na tych roślinach bardzo często tworzy się grzyb, który nazywany jest rdzą gruszy. Aby w pełni się rozwinął, potrzebuje obydwu drzew i niestety jest poważnym zagrożeniem dla drzewa owocowego. Patogen rozwija się błyskawicznie i nawet opryski nie zwalczą problemu. Owoce opadną, a drzewo może powoli zamierać. Grusza Cukrówka nie powinna też rosnąć w pobliżu wiśni i czereśni. Drzewa te wydają owoce w innym okresie, a dodatkowo inny jest termin leczenia chorób i ochrony chemicznej przed szkodnikami. Grusze Cukrówki najpiękniej się rozwijają i owocują w pobliżu drzew tego samego gatunku. A warto je mieć w swoim ogrodzie, bo smak owoców jest niepowtarzalny, chociaż krótko się nim cieszymy.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

3 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

4 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

4 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

4 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

4 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago