Hodowla zwierząt

Budowa hali na działce rolnej – jakie warunki musisz spełnić?

Budowa hali na działce rolnej – jakie warunki musisz spełnić? fot. Borga
Hala rolnicza to obiekt budowlany o zróżnicowanym zastosowaniu. Rolnikom może służyć jako niewielki składzik, miejsce na przechowanie sprzętu czy żywy inwentarz. Co należy wiedzieć przed budową takiej inwestycji?

Zastosowanie hali rolniczej – jak wykorzystać dodatkowy obiekt na działce rolnej?

Rolnicy, którzy chcą rozwinąć swoją działalność, bardzo często rozważają budowę hali na terenie własnej działki rolnej. Wielu z nich zastanawia się nad taką inwestycją np. ze względu na potrzebę rozbudowy inwentarza.

Dzięki dodatkowemu obiektowi mogą na przykład przechowywać bezpiecznie specjalistyczne maszyny oraz chronić je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Budowa takiej hali pozwala również na rozszerzenie dotychczasowej działalności i zwiększenie dochodów.

Jakie warunki należy spełnić, by zbudować halę na terenie działki rolnej?

Pierwszym z nich jest to, że musisz być właścicielem działki rolnej, na której chcesz wybudować halę. Drugim warunkiem koniecznym do spełnienia tego celu jest konieczność uzyskania pozwolenia na budowę hali na terenie działki rolnej.

Przed zorganizowaniem wszelkich kwestii związanych z uzyskaniem planu, najważniejsze jest to, aby dokładnie zweryfikować plan zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument możesz uzyskać w Urzędzie Miasta lub Gminy.

To właśnie dokument MPZP dokładnie określa możliwość wybudowania hali, dlatego należy go bardzo uważnie przeanalizować, najlepiej ze specjalistą. Jeśli nie ma takiego dokumentu dla konkretnej działki, to może to oznaczać, że nie ma możliwości wybudowania hali na danym terenie, dlatego tak istotne jest dokładne zweryfikowanie dokumentów przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Czy pozwolenie na budowę hali rolniczej jest konieczne?

Hale magazynowe dla rolnictwa wymagają uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Jednak inne obiekty przeznaczone na cele rolnicze, takie jak np. niewielkie oranżerie, parterowe domy gospodarcze, garaże czy tarasy nieprzekraczające 35 mkw powierzchni, nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę w ramach znowelizowanej ustawy o prawie budowlanym od września 2020 roku. Warto wiedzieć, że na terenie działki rolnej do 500 mkw właściciel może wybudować tylko dwa takie obiekty.

Uzyskanie stosownych pozwoleń na budowę hali rolniczej to długi proces, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą zorganizować wszelkie formalności i skrócą czas oczekiwania na decyzję. Borga to firma, która specjalizuje się w budowie hal rolniczych dla klientów i pomaga im dopełnić wszelkich formalności związanych z budową hal rolniczych na terenie własnych działek.

Fachowcy z firmy Borga doradzają klientom najlepsze rozwiązania, rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z budową i pomagają przejść przez każdy etap powstawania hali. Hale rolnicze to dobra inwestycja z przeznaczeniem np. na magazynowanie sprzętu, inwentarz zwierzęcy lub inne cele związane z rozwojem działalności rolniczej.

fot. Borga

Budowa hali na działce rolnej – oto co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Bardzo często taka inwestycja służy również do przechowywania plonów i sprzyja rozwojowi danego przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć o budowie hali na terenie działki rolnej?

Często właściciele działek rolnych zastanawiają się nad tym, czy na własnym terenie mogliby wybudować halę rolniczą. Czy możesz postawić taki obiekt na terenie swojej działki? Oczywiście, jest to możliwe, ale wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na budowę i zależy od wielu czynników, m.in. od planu zagospodarowania terenu, przeszkód na terenie dla budowy takiej inwestycji czy aktualnych instalacji, a także wielkości hali, jaką właściciel planuje wybudować. Dlatego bardzo istotne jest to, aby przed inwestycją dokładnie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego.

Dlaczego to takie ważne? Z uwagi na fakt, że MPZP pozwala określić, np. konkretne wymiary hali, możliwości budowlane czy dokładne położenie obiektu na danym terenie, co ma również znaczenie na czas trwania budowy.

Rolnicy, którzy zastanawiają się nad takim przedsięwzięciem, często również decydują się na budynki inwentarskie, w których przechowywane są zwierzęta hodowlane. Bez wątpienia taka inwestycja jest opłacalna dla wielu rolników. Rozwiązanie to jest także bardzo praktyczne, ponieważ pozwala rozbudować teren posesji o dodatkowe miejsca i jednocześnie np. zwiększyć na wykorzystanie potencjału tego typu obiektów.

Hale rolnicze w firmie Borga – co warto wiedzieć?

Ponad 40 lat doświadczenia w projektowaniu prefabrykowanych hal, między innymi dla rolników, czyni firmę Borga godną i wartą zaufania. Hala rolnicza charakteryzuje się prostotą konstrukcji, wytrzymałością i szybkim montażem. Projektowana jest przez doświadczonych inżynierów i według sprawdzonych i nowoczesnych technologii budowlanych.

Planujesz budowę hali rolniczej na terenie swojej działki? Szukasz profesjonalnego wsparcia firmy, która krok po kroku pomoże Ci z formalnościami i budową? Zbuduj swoją halę z Borga!

tekst: Borga

artykuł sponsorowany

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

3 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago