Życie wsi

Brak apetytu u kota. Co może oznaczać?

Brak apetytu u kota. Co może oznaczać? fot. Norax Medical Sp. z o.o.
Brak apetytu mogą powodować różne choroby kotów. Najczęściej dotyczy to schorzeń jamy ustnej, zaburzeń przewodu pokarmowego oraz chorób na tle niewydolnościowym i metabolicznym.

Koty należą do wyjątkowo kapryśnych zwierząt domowych. Z reguły ignorują otoczenie, lubią chodzić własnymi drogami i szybko nudzą się nowymi zabawkami. Kapryśnością często bywa tłumaczony także brak apetytu zwierzęcia. Czasem przyczyna jest prozaiczna i dotyczy np. nieodpowiedniej karmy. Jeżeli jednak kot nie je przez dłuższy okres czasu, właściciel może poczuć się zaniepokojony. W takich sytuacjach warto udać się do weterynarza i ustalić przyczyny braku apetytu.

Brak łaknienia u kota

Pod względem fizjologii przewodu pokarmowego i kwestii żywieniowych, koty znacząco różnią się od psów. Posiadają mniej pojemny przewód pokarmowy, przez co jadają częściej i w mniejszych ilościach. Brak apetytu może u nich występować w przebiegu wielu różnych chorób. Objaw ten jednak bardzo niespecyficzny, a przez to łatwy do zignorowania lub zlekceważenia. Niedostatecznemu łaknieniu nierzadko towarzyszą nudności i wymioty.

Unikanie posiłków doprowadza do spadku masy ciała kota, a także grozi zanikiem mięśni, niedokrwistością oraz uszkodzeniami narządów. Za proces nieprawidłowy uznawana jest już utrata 10 proc. całkowitej masy ciała, co powinno być sygnałem ostrzegawczym dla właściciela. Jedynie prawidłowy sposób żywienia jest w stanie spełnić zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki. Jeżeli równowaga ta zostanie zachwiana, występuje zwiększone ryzyko rozwoju zespołów niedoborowych.

Przyczyny braku apetytu

Brak apetytu mogą powodować różne choroby kotów. Najczęściej dotyczy to schorzeń jamy ustnej, zaburzeń przewodu pokarmowego (w tym niedrożności) oraz chorób na tle niewydolnościowym i metabolicznym. Na ich dokładną ocenę pozwalają nowoczesne aparaty USG weterynaryjne. Problem może też wnikać z niemożności wykonania przez kota czynności pobierania pokarmu.

Taki stan często występuje u zwierząt z kamieniem nazębnym, nadżerkami na języku czy zapaleniem dziąseł. Zmiany te wywołują spory dyskomfort i duży ból, co w konsekwencji uniemożliwia przyjmowanie posiłków. Kot nie jest w stanie pobierać i rozgryzać pokarmu, a nierzadko zmaga się z nieprzyjemnym zapachem, podkrwawieniami oraz rozpulchnieniami w jamie ustnej. Ważna jest więc jej regularna profilaktyka, włącznie z kontrolą stanu uzębienia.

Brak apetytu u starszego lub otyłego kota

Na brak apetytu często cierpią koty starsze, które osiągnęły już wiek senioralny. Problemy z łaknieniem występują nawet u osobników niemających tego typu zaburzeń w przeszłości. Brak apetytu u kota dorosłego może zwiastować nie tylko schorzenia jamy ustnej, ale też niewydolność nerek i cukrzycę. Zaburzone łaknienie jest jednak szczególnie groźne dla zwierząt otyłych.

Kot z nadwagą posiada dużą tkankę tłuszczową, a tym samym spory zapas energii. Deficyt jedzenia wymusza pobieranie niedoborów z zasobów tłuszczu poprzez spalenie tkanki. W tym procesie następuje uwalnianie się wolnych kwasów tłuszczowych, które odkładają się w wątrobie. Konsekwencją jest jej stłuszczenie i wzrost ryzyka niewydolności. Najlepszym sposobem na opanowanie sytuacji zawsze jest wizyta u lekarza weterynarii i wykonanie odpowiednich badań.

Tekst: Norax Medical Sp. z o.o.

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago