Posadzone w ogrodzie i odpowiednio pielęgnowane, odwdzięczą się bajecznie kolorowymi kwiatami i pięknym zapachem. Dostępne są w setkach odmian, które różnią się między sobą zarówno budową kwiatów jak i ich barwą. Azalia to długowieczny krzew, który świetnie radzi sobie z polskim klimacie, a w czasie kwitnienia zawsze przyciąga wzrok.
Azalia to nazwa charakterystycznej grupy różaneczników, botanicznie zaliczanej do sekcji Azalea. Tak samo jak pozostałe różaneczniki, często jest nazywana rododendronem i należy do rodziny wrzosowatych.
Azalia ogrodowa jest długowiecznym krzewem, który zrzuca na zimę liście. W zależności od odmiany, może osiągnąć duże rozmiary, dochodzące nawet do 2 m wysokości i 2 m szerokości. Dlatego sadząc azalię w ogrodzie, trzeba wcześniej zaplanować odpowiednią przestrzeń.
Azalie występują w bardzo wielu odmianach, ale najczęściej uprawiane w ogrodach są azalie wielokwiatowe i azalie japońskie.
Obsypane dorodnymi i barwnymi kwiatami, są prawdziwą ozdobą wiosennych ogrodów. Rosną dobrze zarówno w słońcu jak i w półcieniu oraz są odporne na mróz. Potrzebują jednak miejsc osłoniętych od wiatru. Ze względu na płytki system korzeniowy, doskonale czują się pod drzewami, których korzenie sięgają głębiej, np. pod sosnami lub dębami.
Krzewy lubią kwaśne przepuszczalne podłoże o pH 4-5 oraz regularne podlewanie i zraszanie korony. Ziemię w okolicach krzewów dobrze jest wyściółkować korą, która obniża odczyn gleby, a w upalne dni pozwala dłużej utrzymać wilgoć.
Kilka razy w sezonie, najlepiej w okresie od kwietnia do lipca, wskazane jest zasilenie krzewów nawozem dla różaneczników, lub jednorazowo nawozem długo działającym.
Azalie nie wymagają cięcia, wystarczy usuwać gałęzie chore lub przemarznięte. Natomiast regularnie należy wycinać przekwitłe kwiaty.
Ze względu na płytki system korzeniowy, azalie, nawet wieloletnie, dają się łatwo przesadzać i tolerują przesadzanie.
To niski, ale należący do najpiękniejszych krzewów występujących w ogrodach. O ich urzekającym wdzięku decyduje przede wszystkim bardzo obfite kwitnienie. Azalia japońska posiada wiele atrakcyjnych odmian, które nadają się do uprawy zarówno w ogrodach jak i na balkonach, tarasach i w mieszkaniach. Niektóre odmiany azalii osiągają zaledwie 30 cm wysokości, inne dorastają do 60 cm.
W ogrodach azalie japońskie preferują półcień i mają umiarkowaną mrozoodporność. Podobnie jak azalie wielokwiatowe, najlepiej czują się w miejscach osłoniętych od wiatru. Preferują jednak wilgotniejszy klimat, dlatego często sadzone są w zacienionych miejscach oraz przy zbiornikach wodnych. Także zimą azalie japońskie należy zabezpieczyć przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, bo zmarznięte podłoże nie daje możliwości uzupełnienia braków wody w wyniku czego liście zasychają. Późną jesienią, w przypadku braku obfitych opadów deszczu, należy azalie dobrze zaopatrzyć w wodę, podlewając najlepiej miękką wodą- deszczówką.
Podłoże musi być przepuszczalne, o kwaśnym odczynie, najlepiej o pH 4,0- 5,5, umiarkowanie wilgotne. Azalia japońska nie toleruje gleby wapiennej, bardzo mokrej oraz przesuszonej. Do nawożenia azalii warto wykorzystać preparaty wolno działające, stosując dawkę odpowiednią dla azalii japońskich.
Kwitnienie azalii japońskiej przypada na kwiecień, maj i czerwiec. Termin kwitnienia uzależniony jest od odmiany, warunków pogodowych i stanowiska. Zwykle krzewy utrzymują kwitnienie przez dwa lub trzy tygodnie.
Azalia japońska nie wymaga cięcia. Wystarczy usuwać uszkodzone pędy oraz przekwitłe kwiaty. Niska przycinka rośliny starszej, tuż nad ziemią, pobudzi do wzrostu młode pędy.
Azalie są dość odporne na infekcje i inwazje szkodników. Najczęstszym problemem są mszyce na młodych przyrostach, czasem trafiają się też pojedyncze opuchlaki. Jedne i drugie łatwo zwalczyć domowym maceratem z czosnku.
Tekst: Dorota Filip
Fot. HeungSoon, mariuszopole, monikasmigielska, Meatle, pixabay
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…