Ochrona roślin

Akarycydy troszczą się o zdrowie drzew owocowych

Akarycydy troszczą się o zdrowie drzew owocowych, fot. Pixabay

Akarycydy są rodzajem środków ochrony roślin – stosuje się je głównie w sadownictwie. Grupa preparatów różni się pod względem składu i rodzaju aktywnej substancji.

Wspomniane specyfiki wykorzystuje się głównie w celu zwalczenia szkodliwych roztoczy, których występowanie wymaga przemyślanego zwalczania. W skład akarycydów wchodzą różne środki ochrony roślin, w tym między innymi chlofentezynę należącą do grupy tetrazyn.

Akarycydy skutecznie chronią jabłonie

Akarycydy zawierające chlofentezynę stosuje się między innymi w celu zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni. Działanie substancji czynnej z grupy tetrazyn wykazuje nie tylko działanie jajobójcze, ale również skutecznie zwalcza stadium larwy i pierwsze stadium nimfy. Zastosowanie akarycydu w przypadku, gdy szkodnik występuje już w dorosłej formie nie będzie miało żadnego wpływu ochronnego.

Kiedy stosuje się akarycydy w sadownictwie?

Opryski polegające na zastosowaniu akarycydów można przeprowadzić od fazy pękania pąków aż do początku fazy kwitnienia. Najlepiej wykonać oprysk na początku wylęgu larw z jaj. Dawkowanie jest zależne od konkretnego środka – należy sprawdzić, jaka dawka preparatu na 1 ha jest zalecana przez producenta oraz ile litrów wody należy użyć na 1 ha gruntu.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Milbemektyna paraliżuje szkodniki

Do zwalczania przędziorków i pordzewiaczy jabłoni wykorzystuje się milbemektynę, która należy do makrocyklicznych laktonów. Wpływa ona na system nerwowy roztoczy powodując paraliż roztoczy. Preparaty zawierające tę aktywną substancję mogą zwalczać szkodniki we wszystkich stadiach rozwojowych – zaaplikowane na roślinę działają powierzchniowo i wgłębnie. W zwalczaniu roztoczy wykazują one natomiast działanie kontaktowe i na układ pokarmowy. Można stosować tylko jeden zabieg z użyciem milbemektyny w ciągu jednego sezonu. Termin stosowania środków ochrony roślin zawierających wspomnianą substancję czynną przypada na czas od pełni fazy kwitnienia przez okres maksymalnie 4 tygodni.

Spirodiklofen chroni przed chmielowcem

Spirodiklofen jest substancją czynną działającą powierzchniowo po zaaplikowaniu na roślinę. Wykorzystuje się go do ochrony jabłoni przed przędziorkiem owocowcem oraz przed chmielowcem i pordzewiaczem śliwowym. Spirodiklofen skutecznie likwiduje jaja oraz młode larwy, a nawet dorosłe samice. Optymalne efekty działania preparatu pojawiają się dopiero po upływie jednego tygodnia, ponieważ działa on w bardzo powolnym tempie.

Olej parafinowy w roli akarycydu

Wśród akarycydów dostępnych na polskim rynku można wyróżnić także preparaty olejowe, które zawierają olej parafinowy. Środek ochrony roślin działa kontaktowo na szkodniki, a na roślinie ma działanie powierzchniowe. Zabieg z zastosowaniem tego typu akarycydu powinien być stosowany w czasie suchej pogody. Można wykorzystać go nie tylko do ochrony drzew ziarnkowych przed przędziorkiem owocowcem, ale również do ochrony śliw – przed misecznikiem śliwowym.

Etoksazol ogranicza rozrodczość samic

Działanie etoksazolu polega na ograniczeniu rozrodczości młodych samic oraz na działaniu jajobójczym. Akarycydy zawierające tę substancję czynną stosuje się w okresie wzrostu zawiązków owocowych, żeby zwalczyć larwy i jaja letniego pokolenia przędziorka owocowca.

Tekst: Magdalena Lisek

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 dzień ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

3 tygodnie ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

1 miesiąc ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

1 miesiąc ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

1 miesiąc ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago