Maszyny rolnicze na ekologicznym polu, fot. Brian Fuller źródło: flickr.com
Ekologiczna uprawa gleby wymaga zastosowania maszyn rolniczych, które jak najmniej ingerują w środowisko. Zalecane maszyny nie powodują niszczenia naturalnej struktury gleby, ani też przemieszczania się kamieni do wierzchnich warstw. Poza tym, w odróżnieniu od tradycyjnych metod uprawy, ekologiczne rolnictwo stawia na metody unikające przemieszczania nasion chwastów i martwicy glebowej – dzięki temu można naturalnie ograniczyć zjawisko niższych plonów związane z zakazem stosowania sztucznych nawozów i pestycydów.
Stosowanie ekologicznych metod uprawy jest ukierunkowane nie tylko na ochronę środowiska naturalnego i jakość plonów rolnych. Chodzi także o wyeliminowanie metod, które są mało wydajne i bardzo energochłonne. Przykładem tego jest orka, która w rolnictwie ekologicznym została zastąpiona podorywką.
Do głównych zalet podorywki można zaliczyć:
Do wykonania podorywki służy kultywator podorywkowy, albo specjalny pług. Na bazie kultywatorów buduje się wieloczynnościowe agregaty, które są połączeniem różnych narzędzi do uprawy gleby.
Połączenie wielu narzędzi w jednym nie jest obce także tradycyjnym metodom uprawy roli. Oba kierunki rolnictwa dążą do zmaksymalizowania wydajności i chętnie stosują ekonomiczne rozwiązania. Ekologiczne agregaty wieloczynnościowe mogą składać się z kultywatorów, włók wałów. Poza tym, dużym zainteresowaniem cieszą się brony talerzowe wykorzystywane do powierzchniowej uprawy roli i wprowadzaniu nawozów zielonych do gleby. Można je łatwo rozpoznać – elementem roboczym są uzębione i gładkie talerze.
Niektóre maszyny rolnicze wykorzystywane w eko gospodarstwie służą ochronie roślin przed chwastami zastępując niejako zabronione w ekologicznym rolnictwie herbicydy. Są to maszyny przystosowane do usuwania chwastów. Obecnie na rynku maszyn rolniczych dominują w tym zakresie pielniki, obsypniki, brony – chwastowniki oraz (najbardziej uniwersalne) pielniko – obsypniki.
Uniwersalny charakter ostatniej z wymienionych maszyn rolniczych wyraża się w tym, że urządzenie zapewnia spulchnienie, pielenie i obsypywanie redlin. Rolnik może też odpowiednio wyregulować rozstaw sekcji roboczych dostosowując je do odległości rzędów roślin. Brony – chwastownik są natomiast wykorzystywane do niszczenia chwastów, które wcześnie wschodzą. Wspomniane maszyny rolnicze są też przydatne do niszczenia skorupy podłoża powstającej po zasiewach.
Wymienione wyżej maszyny, które znalazły zastosowanie w ekologicznym rolnictwie mogą być z powodzeniem wykorzystane także na polach, gdzie są prowadzone uprawy metodą tradycyjną. Dzięki ich odpowiedniemu zastosowaniu można zaoszczędzić czas i środki – np. zmniejszyć ilość stosowanych herbicydów. Poza tym, orka jako mało efektywna jest już przez nowoczesnych i innowacyjnych rolników zastępowana podorywką. Praktyka ta jest warta uwagi ze względu na korzyści, jakie przynosi z perspektywy jakości i ilości plonów. W ostatnich latach coraz bardziej zarysowuje się tendencja, według której na rynku maszyn rolniczych przyszłość mają przede wszystkim urządzenia wydajne, energooszczędne i wielofunkcyjne.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…