Rozdrabniacz do gałęzi – jaki kupić ?

rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi – jaki kupić do naszego ogrodu?, fot. Euro Ogród

W każdym ogrodzie i na każdej działce, na której rosną drzewa i krzewy trzeba pamiętać o ich regularnym przycinaniu.

O ile samo cięcie drzewek zazwyczaj nie sprawia większych kłopotów nawet niedoświadczonym ogrodnikom, o tyle często pojawia się problem z rozsądnym zagospodarowaniem obciętych gałęzi. Jeśli nie chcemy ich palić, co nie zawsze jest legalne i z pewnością spotka się z niezadowoleniem sąsiadów, ani po prostu umieszczać ich w pojemniku na odpady, warto wziąć pod uwagę kupno rozdrabniacza do gałęzi. To praktyczne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie i ułatwi wykonywanie wielu prac ogrodniczych.

Jak działają rozdrabniacze do gałęzi?

Jak sama nazwa wskazuje rozdrabniacze służą do cięcia gałęzi na mniejsze fragmenty. W podstawowym wariancie urządzenie składa się z elementu tnącego o różnym mechanizmie działania oraz obudowy, w której jest on umiejscowiony. Po umieszczeniu gałęzi w podajniku jest ona rozdrabniana na niewielkie kawałki, tak zwane zrębki. W bardziej rozbudowanych modelach umieszcza się również automatyczne podajniki oraz kosze czy worki na zrębki.

Rodzaje rozdrabniaczy

Podstawowy podział rozdrabniaczy jest oparty na rodzaju zasilania urządzeń. Na tej podstawie wyróżniamy:

– rozdrabniacze do gałęzi elektryczne,
– rozdrabniacze do gałęzi spalinowe.

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi są zasilane energią elektryczną. W związku z tym można używać ich wyłącznie w miejscach z zapewnionym dostępem do prądu. Mają niewielkie rozmiary i wagę. Dzięki temu rozdrabniacze do gałęzi elektryczne mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce. Z racji niewielkiej wydajności sprawdzają się dobrze zwłaszcza w domowych ogródkach.

Rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi, fot. Euro Ogród

Rozdrabniacze do gałęzi spalinowe wykorzystują jako źródło energii paliwo. Zwykle mają dość dużą moc i są w stanie rozdrobnić duże fragmenty gałęzi. Często są wyposażone w automatyczne podajniki, które znacznie ułatwiają pracę. Z powodzeniem mogą być stosowane nawet w profesjonalnych sadach.

Rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi, fot. Euro Ogród

Rozdrabniacze do gałęzi mogą być wyposażone w różne mechanizmy cięcia. Do najpopularniejszych należą:
– noże ślimakowe,
– system bijakowy,
– walec zębaty.

Poza tym poszczególne modele mogą różnić się między sobą mocą silnika, natężeniem hałasu przy pracy, czy dodatkowym wyposażeniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podstawowym kryterium doboru rozdrabniaczy powinny być nasze indywidualne potrzeby. Należy uwzględnić to, jak duży jest nasz ogród, ile drzew i krzewów się w nim znajduje i jak często będziemy wykonywali cięcia. Przed zakupem dobrze jest też zastanowić się, jakiego rodzaju dodatkowe wyposażenie jest nam niezbędne, a z czego spokojnie możemy zrezygnować. Generalna zasada jest taka, że im większa moc urządzenia, tym większe gałęzie jest w stanie pociąć. Jeśli więc chcielibyśmy wykorzystywać rozdrabniacz do rozdrabniania grubych konarów, moc urządzenia powinna być jednym z podstawowych kryteriów, którymi będziemy kierować się przy wyborze. Przy regularnym cięciu dużych ilości gałęzi, na przykład w sadach, duże znaczenie ma również wydajność sprzętu. Im większa, tym szybciej będzie można ciąć. Dla większości z nas kluczowym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego sprzętu jest również jego cena. Rozdrabniacze do gałęzi spalinowe chociaż znacznie bardziej wydajne są też dużo droższe niż rozdrabniacze do gałęzi elektryczne.

Praktyczne wykorzystanie rozdrabniaczy?

Rozdrabniacze wykorzystuje się przede wszystkim do zmniejszania objętości gałęzi pozostałych po przycinaniu drzew czy krzewów. Jako że większość z nich wymaga regularnego, corocznego cięcia, zbędnych gałęzi jest zwykle sporo, zwłaszcza w dużych ogrodach. Zrębki są zdecydowanie łatwiejsze do magazynowania i transportu od całych gałęzi czy konarów. Ponadto mają szereg praktycznych zastosowań. Często wykorzystuje się je na przykład do przygotowywania ściółki pod rośliny. Mogą być również wykorzystywane do pozyskania wartościowego nawozu. Należy jedynie dopilnować tego, by gałęzie stosowane do przygotowania kompostu były zdrowe, wolne od grzybów, szkodników i chorób. Niektórzy właściciele ogrodów wykorzystują zrębki także do wysypywania ścieżek i placów.

Tekst: Euro Ogród