Kolcowój chiński – uprawa na większą skalę w Polsce jest możliwa i opłacalna

Kolcowój chiński
Kolcowój chiński – uprawa na większą skalę w Polsce jest możliwa i opłacalna, fot. pixabay

Kolcowój chiński to wciąż popularne owoce na polskim rynku super foods, czyli żywności o wysokiej wartości odżywczej.

Obecnie produkty zawierające jagody Goji są dostępne głównie w formie przetworzonej. Owoce kolcowoju chińskiego mogą być natomiast uprawiane także w Polskim klimacie, a następnie z powodzeniem przetwarzane na soki, marmolady i inne przetwory.

Jagody Goji są owocami kolcowoju chińskiego. Krzewiasta roślina pochodzi z Azji i nie jest zbyt wymagająca – dobrze znosi przymrozki, wysokie temperatury i nadmierną wilgotność, dlatego w umiarkowanym, polskim klimacie mogłaby być bez problemu uprawiana. Okres kwitnienia kolcowoju chińskiego przypada na czas od czerwca do września. Wymagania glebowe również nie są wygórowane, niemniej wybór podłoża nie może być przypadkowy, ani dowolny.

Przygotowanie uprawy

Kolcowój chiński wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby. Roślina nie będzie prawidłowo rosła i dawała owoce, jeżeli zostanie posadzona na gliniastym i podmokłym podłożu. Kolcowój chiński preferuje żyzne, przepuszczalne gleby, o lekko kwaśnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Obszar uprawy powinien być dobrze nasłoneczniony i bezwietrzny.

Nasiona kolcowoju chińskiego powinny pochodzić ze znanego, godnego zaufania źródła. Żeby wyhodować sadzonki należy umieścić nasiona na mokrym, papierowym ręczniku na okres 6 – 8 godzin, a następnie wysiać je do doniczki. Kiełkowanie nasion rozpoczyna się po upływie około 2 tygodni.

Założenie plantacji kolcowoju chińskiego

Gdy kiełki osiągną wysokość 10 cm, powinny zostać przesadzone do pojedynczych doniczek, ponieważ będą potrzebowały miejsca do rozrostu. W okresie hodowania sadzonek doniczki powinny stać w ciepłym, słonecznym miejscu. Kiedy roślina przerasta w doniczce, należy przesadzić ją do gruntu.

Główny problem związany z uprawą kolcowoju chińskiego polega na tym, że czas oczekiwania na pierwsze owoce może wynosić nawet do 3 lat. Nakłady poniesione przez sadownika w tym okresie mogą przewyższyć zyski uzyskane ze sprzedaży. Kolcowój chiński może być w Polsce uprawiany na większą skalę, niemniej z perspektywy finansowej najlepiej założyć uprawę z dwuletnich sadzonek, unikając samodzielnego hodowania sadzonek.

Założenie plantacji kolcowoju chińskiego optymalnie jest zaplanować na jesień. Panujące wówczas warunki atmosferyczne zapewnią lepsze przyjęcie i optymalny wzrost roślin w kolejnym sezonie.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Pielęgnacja kolcowoju chińskiego

Kolcowój chiński jest rośliną mrozoodporną, niemniej w okresie zimy młode krzewy powinny zostać okryte włókniną, a starsze krzewy warto obsypać niewielkim kopcem ziemi. Roślina wymaga odpowiedniego cięcia i formowania wczesną wiosną. Tego typu zabiegi wpływają na plonowanie kolcowoju chińskiego. Uprawa kolcowoju chińskiego może być prowadzona w formie krzewów lub drzewek do wysokości 1,5 m. Do zabiegów pielęgnacyjnych, które warto stosować należy też ściółkowanie podłoża zabezpieczające uprawę przed nadmiernym zachwaszczeniem i zbyt dużą utratą wody.

Nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin

Kolcowój chiński korzystnie reaguje na stosowanie nawozów organicznych. Nawozy mineralne nie powinny być natomiast stosowane bez przeprowadzenia uprzedniej analizy gleby. Selekcja nawozów i metody ich stosowania są szczególnie istotne w odniesieniu do jagód Goji, które mają być sprzedawane jako produkt pochodzący z upraw organicznych.

Sadownik prowadzący uprawę kolcowoju chińskiego powinien zabezpieczyć plantację przed mączniakiem prawdziwym, usuwając zainfekowane liście i pędy. Ze względu na zagrożenie porażeniem krzewów przez mączniaka prawdziwego, już na etapie planowania rozmieszczenia sadzonek rośliny, należy zachować odpowiednio szerokie odstępy między poszczególnymi krzewami. Nadmierne zagęszczenie kolcowoju chińskiego sprzyja rozprzestrzenianiu się tego grzyba. Do szkodników atakujących tę roślinę należą także mszyce.

Kilka słów o owocach

Jagody Goji dojrzewają w okresie od sierpnia do października. Jagody charakteryzują się podłużnym kształtem i długością na poziomie 2 cm. W okresie zbiorczej dojrzałości owoce posiadają intensywną pomarańczowo – czerwoną barwę przypominając nieco owoce dzikiej róży. Jeden krzew może zapewnić zbiór ok. 1,5 – 2 kg jagód, jednak zbiory przebiegają wieloetapowo, z uwagi na nierównomierne dojrzewanie. Owoce kolcowoju chińskiego powinny być zrywane z ogonkami lub strząsane z krzewu – są podatne na uszkodzenia. Jagody Goji mogą być spożywane w świeżej, nieprzetworzonej postaci. W przemyśle przetwórstwa owoców mogą być wykorzystane jako składnik soków, konfitur, win, nalewek i herbat owocowych.

W Polsce uprawy jagód Goji nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione, choć konsumenci często sięgają po importowane produkty przygotowane na bazie tych owoców. Jagody Goji są często nazywane owocami długowieczności, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. W Europie największymi producentami owoców kolcowoju chińskiego są Portugalia, Niemcy, Hiszpania i Serbia. Ze względu na stosunkowo małe wymagania tych roślin, a przy tym rosnący rynek zbytu na jagody Goji, warto rozważyć założenie plantacji tego krzewu.

Tekst: Magdalena Lisek