Jak przechowywać plony i walczyć ze szkodnikami magazynowymi?

Fumigacja zboża
Jak przechowywać plony i walczyć ze szkodnikami magazynowymi? fot. pixabay

Szkodniki atakujące i niszczące płody rolne to jeden z najczęściej spotykanych problemów, z którym muszą zmierzyć się rolnicy. Jak skutecznie walczyć z owadami i myszami? Jakie środki można wykorzystać, by pozbyć się „niechcianych gości”? Jak odpowiednio przygotować miejsce, w którym składowane będzie zboże?

Dezynsekcja magazynu

Szkodniki magazynowe, do których zaliczają się m.in. wołek zbożowy, trojszyk gryzący, trojszyk ulec,  mklik mączny, mól ziarniak czy omacnica spichrzanka, stanowią dla zebranych plonów rolnych poważne zagrożenie, którego nie powinno się lekceważyć. Szkodniki nie tylko mechaniczne uszkadzają ziarno, ale także zanieczyszczają je wylinkami i odchodami, co doprowadza do zawilgocenia zboża i spadku jego jakości. Może to doprowadzić nawet do tego, że plony nie będą nadawały się do spożycia przez ludzi i zwierzęta, a co za tym idzie – staną się bezużyteczne.

Aby uniknąć strat, należy przede wszystkim zadbać o to, by miejsce, w którym składowane będą plony rolne, zostało odpowiednio przygotowane. Przed zwiezieniem ziarna do magazynu, warto przeprowadzić dezynsekcję całego obiektu. Najskuteczniejszą metodą jest wykorzystanie insektycydów, czyli chemikaliów działających zabójczo na jaja, larwy oraz rozwinięte owady. Szeroki wybór preparatów do dezynsekcji znajdziesz w sklepie internetowym Agrosimex: https://agrosimex.pl/product-category/dezynsekcja/.

Fumigacja zboża

W sytuacji, gdy szkodniki zaatakują zboże, które zostało już zwiezione do magazynu, koniecznie jest przeprowadzenie zabiegu fumigacji, czyli wytępienia owadów za pomocą chemikaliów w formie dymu, pary lub gazu. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej fosforowodór uzyskiwany z fosforku glinu lub fosforku magnezu. Przed rozpoczęciem fumigacji obiekt musi zostać dokładnie uszczelniony. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielu czynników – m.in. od gatunku tępionego szkodnika, temperatury i wilgotności otoczenia. Po zakończeniu fumigacji konieczne jest wietrzenie zboża, w którego trakcie trujący fosforowodór zostaje uwolniony do atmosfery. Odpowiednie przeprowadzone gazowanie nie wpływa na wygląd, smak, zapach i inne właściwości zboża.

Preparaty potrzebne do fumigacji dostępne są w asortymencie sklepu Agrosimex: https://agrosimex.pl/product-category/fumigacja/. Jednym z częściej wybieranych produktów są tabletki Quickphos 56 GE. Jest to środek owadobójczy, który zwalcza jaja, larwy i formy dorosłe najpopularniejszych szkodników magazynowych: strąkowca grochowego, wołka zbożowego, omacnicy spichrzanki, mklika mącznego, wołka ryżowego, spichrzela surinamskiego, rozpłaszczyka rdzawego, trojszyka gryzącego oraz trojszyka ulca. Pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu tabletki uwalniają trujący fosforowodór. Środek może być wykorzystany do dezynsekcji ziarna pszenicy, jęczmienia, żyta, pszenżyta, owsa, proso oraz sorgo, a także ziaren grochu i materiału siewnego. Więcej informacji o tabletkach Quickphos 56 GE znajdziesz w tym miejscu: https://agrosimex.pl/product/quickphos-tablets-56-ge/

Deratyzacja magazynu

Owady to nie jedyne szkodniki, które zagrażają magazynowanym płodom rolnym. Poważnym zagrożeniem są również myszy oraz szczury, które żywią się ziarnem, a ponadto zanieczyszczają plony odchodami. W przypadku wykrycia tych szkodników konieczna jest deratyzacja, polegająca na wykorzystaniu substancji zabójczych dla szkodliwych gryzoni. W sklepie internetowym Agrosimex dostępny jest szeroki wybór trutek i innych środków, które można wykorzystać do zwalczania szczurów i myszy: http://agrosimex.pl/product-category/deratyzacja/. Znajdziesz tu rodentycydy w formie past, kostek, granulek, a także spreparowanych ziaren. Trutki powinny być umiejscowione jak najbliżej śladów działalności gryzoni ― w pobliżu odchodów i gniazd. Bardzo ważne jest to, by trująca substancja została rozmieszczona w sposób, który wyklucza jej spożycie przez ludzi, zwierzęta domowe, a także dzikie zwierzęta, które nie są szkodnikami.

Artykuł sponsorowany

Grafika: pixabay.com