Jak chronić rośliny uprawne?

Jak chronić rośliny uprawne?
Jak chronić rośliny uprawne?, fot. Syngenta

Jak chronić rośliny uprawne? Praca przy roślinach uprawnych nie należy do najłatwiejszych. Zanim zaczniemy cieszyć się z plonów musimy niestety zmierzyć się z wieloma przeciwnościami. Do tych najbardziej niebezpiecznych dla naszych sadzonek należą oczywiście chwasty i różnego rodzaju choroby. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposób walki z tymi nieproszonymi gośćmi.

Jak chronić rośliny uprawne

Rzepak

W związku z obecną porą roku osoby uprawiające rzepak mogą napotkać na pewnie problemy. Wiążą się one z chorobami, takimi jak szara pleśń czy sucha zgnilizna kapustnych. To właśnie ta ostatnia jest najbardziej niebezpieczna. Jeśli odpowiednio wcześnie nie rozpoczniemy walki z nią, nasza uprawa w przeważającej części może zostać zniszczona. Również pozostałe choroby stwarzają swego rodzaju zagrożenia, jednak mimo wszystko są one nieco mniej szkodliwe. Przykładowo po zakażaniu suchą zgnilizną możemy stracić nawet 60% upraw, przy pozostałych zarażeniach będzie to około 10-30%. Warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Można to zrobić za pomocą fungicydów, znajdziemy je między innymi na stronie Syngenta. Zanim jednak użyjemy tego produktu zapoznajmy się dokładnie z jego specyfikacją i instrukcją stosowania.

Kukurydza

Jest ona jedną z popularniejszych roślin uprawnych, niestety równie często wybieraną przez szkodniki. Może ją zaatakować nawet około 70 różnych gatunków, do których należą między innymi drutowce wyjadające kiełki, mszyce osłabiające roślinę, omacnica prosowianka powodująca uszkodzenia kukurydzy, nieprawidłowości w wykształcaniu się ziaren, a nawet usychania rośliny. Oczywiście szkodniki nie są jedynym zagrożeniem. Uprawiając kukurydzę musimy pamiętać także o zwalczaniu chwastów. Do walk z nimi możemy wybrać np.: herbicydy.

Każda roślina uprawna, ma swego rodzaju naturalnych wrogów, z którymi możemy walczyć za pomocą środków chemicznych. Używając ich miejmy na uwadze odpowiednie zabezpieczenia i wykorzystujmy je zgodnie z przeznaczeniem. Wszystkie niezbędne informacje z pewnością znajdziemy na etykiecie danego środka.

Tekst: Syngenta

Wilgotnościomierz do zboża – dlaczego warto go używać?